Ja i Michał uwielbiamy zwierzęta, a szczególnie słonie. Gdy byliśmy mali, rodzice często zabierali nas do warszawskiego ZOO. Tam mogliśmy obserwować słonie, ale musieliśmy użyć lornetki, żeby dobrze je lepiej zobaczyć. Bardzo chcieliśmy stanąć obok słonia, zmierzyć dokąd mu sięgamy, pogłaskać twardą skórę. Któregoś dnia nasze marzenie się spełniło!

Po raz pierwszy spotkaliśmy słonia w Azji. To był słoń azjatycki. Mieszkał w Laosie, w wiosce Kiet Ngong i opiekowali się nim lokalni mieszkańcy. Jego głównym opiekunem był Mahut. Chcieliśmy mu zadać tyle pytań na temat słonia! Co lubi jeść? Czy ma siostrę lub brata? Niestety Mahut nie mówił po angielsku, a nikt z nas nie znał laotańskiego, więc niczego się nie dowiedzieliśmy.
Później zobaczyliśmy słonie w Afryce, podczas safari w Ugandzie. To były dzikie słonie. Nasz przewodnik Moses trochę nam o nich opowiedział, ale nam wciąż było mało. Zasypywaliśmy pytaniami rodziców:
- Jak słonie śpią?
— Czy płaczą jak ludzie?
Nawet nasi rodzice tego nie wiedzieli.

Wybraliśmy się znowu do Warszawskiego ZOO, by porozmawiać z opiekunem słoni.
Różnice między słoniem afrykańskim a słoniem azjatyckim.
Pewnie wiesz, że są dwa podstawowe gatunki słoni: afrykańskie i azjatyckie.
Słonie afrykańskie — to największe zwierzęta lądowe. Są większe od słoni azjatyckich. Samiec może ważyć nawet 6 ton (to tyle co mała ciężarówka) i mierzyć 4 metry wysokości (dwóch bardzo wysokich ludzi). Słonie żyją około 70 lat. Mają większe uszy i dłuższe ciosy niż ich azjatyccy kuzyni.

Słonie azjatyckie (indyjskie) — mają bardziej zaokrągloną sylwetkę, wklęsłe czoło i wypukłą czaszkę. Słonie azjatyckie żyją krócej — około 40–60 lat w warunkach hodowlanych.
Tryb życia słoni azjatyckich i afrykańskich jest podobny. Samice i ich młode tworzą małe stada, samce trzymają się raczej na uboczu. Ciąża u samicy trwa 22 miesiące a na świat przychodzi jedno młode. Bardzo rzadko zdarzają się bliźnięta.
Słoniątko po urodzeniu waży około 100kg (tyle co nasz wujek Tomek przed obiadem), mama opiekuje się nim przez 5–7 lat. Już kilka godzin po urodzeniu słoniątko wstaje i idzie za mamą. Dwa dni później potrafi trzymać się trąbą za jej ogon. Zanim zacznie jeść trawę, przez jakiś czas pije tylko mleko mamy.

Wywiad z panem Patrykiem Pycińskim.
Patryk Pyciński od 4 lat opiekuje się słoniami i nosorożcami w warszawskim Zoo.
Michał: Czy może nam Pan opowiedzieć o słoniach w warszawskim Zoo?
Pan Patryk: Obecnie w naszym Zoo mieszkają 4 słonie afrykańskie, 3 samice i jeden samiec. Najstarsza 37-letnia samica Erna – jest przywódczynią stada. Łatwo ją rozpoznać po charakterystycznym kwadratowym czole.
Kolejne dwie samice to Fredzia i Buba- dwudziestoletnie siostry przyrodnie.
Najmłodszy jest samiec Leon, wychowanek Erny. Ma 15 lat. Leon to potworny łakomczuch. Za smakowitą marchewkę wykona nawet najbardziej skomplikowaną komendę.

Pola: Sam opiekuje się Pan słoniami?
P. P.: Przy słoniach pracuje 4 opiekunów. Zajmujemy się nimi od godz. 7.30 do godz. 15.30. Z samego rana wypuszczamy je na wybieg i w tym czasie sprzątamy ich boksy.
M.: Czy słonie wychodzą na dwór, kiedy jest mróz?
P.P.: Tylko przy niewielkim mrozie. Kiedy temperatura spada poniżej ‑5 stopni, słonie zostają w boksach. Mają bardzo wrażliwe uszy, które mogłyby im przemarznąć.
Wygląd
P.: Dlaczego słonie afrykańskie mają takie duże uszy?
P.P.: Słonie afrykańskie żyją na otwartym terenie, gdzie jest dużo słońca. Ich uszy służą im za wachlarze. Kiedy nimi machają przepływająca przez uszy krew schładza się i w ten sposób zwierzęta obniżają temperaturę swojego ciała.
M.: A trąba to ich nos?
P.P.: Nie tylko, słonie używają jej też do obsypywania się piaskiem, to taka ich poranna toaleta. Czy wiecie, do czego jeszcze słonie używają trąby?
M.: Ja wiem! Do oddychania, wąchania, picia, kąpieli, zrywania gałęzi, zbierania pożywienia…
P.P.: Zgadza się. Słoń potrafi trąbą podnieść monetę a także cały pień drzewa. A jak myślicie, która część ciała słonia rośnie przez całe życie: uszy, ciosy, czy mózg?
P.: Na pewno ciosy!
P.P.: To prawda. Ciosy są często błędnie nazywane kłami. To są wydłużone siekacze górnej szczęki. Służą do zdobywania pokarmu i do obrony. Ponieważ słonie żują dużo suchej trawy, ich zęby dość intensywnie się ścierają. Zęby odrastają słoniom nawet 6 razy w ciągu całego życia.
M.: Czy słonie w taki upał pocą się?
P.P.: Nie, słonie nie pocą się w ogóle.

Higiena i sen.
P.: Czy słoniom robi się manicure?
P.P.: Ha, ha! Właściwie tak. Robimy korekcję kopyt, przycinamy skórki i czasami podeszwy.
M.: Czy słonie się kąpie? Jak się to robi?
P.P.: Słonie bardzo lubią się kąpać. Do czyszczenia słoni używamy wodnych myjek ciśnieniowych takich jakimi myje się samochody.
P.: To zabawne! U nas takimi myjkami czyści się krzesła i kanapy.
M.: A co jeszcze musi Pan robić przy słoniach?
P.P.: Oprócz karmienia i pielęgnacji trzeba im czasem pobrać krew lub je zważyć.
P.: A ile ważą słonie w Zoo?
P.P.: Najcięższy jest Leon, chociaż jest najmłodszy — 5300 kg. Erna waży 4800kg, a Fredzia i Buba po około 3200 kg każda.
M.: Czy słonie mają swoje posłania jak psy albo koty?
P.P.: Nie potrzebują ich. Słonie śpią przeważnie na stojąco, a kładą się tylko na krótkie drzemki.


Pożywienie i zabawy.
M.: Czym karmi się słonie w Zoo?
P.P.: Słonie dostają: siano, trawę, owoce, liście i gałęzie. Piją bardzo dużo wody. Żeby się nie nudziły zawieszamy im wysoko jedzenie w pudełkach lub torbach.
P.: A dlaczego odwiedzający nie mogą karmić zwierząt w Zoo?
P.P.: Każde ze zwierząt potrzebuje innego jedzenia. Słonie często zapadają na choroby układu pokarmowego. Trzeba wiedzieć, jakie jedzenie podać, żeby im nie zaszkodzić.
M.: Czy słonie lubią się bawić?
P.P.: Bardzo! Mają tu opony, którymi kręcą nogą lub trąbą. W boksach mają ciężkie gumowe kule zawieszone na linach. Lubią odbijać je od ściany.

Uczucia i rodzina.
P.: Jak słonie porozumiewają się ze sobą?
P.P.: Używają do tego niesłyszalnych dla ludzkiego ucha ultradźwięków, które słyszą nawet z odległości 5 km.
P.: Czyli możliwe, że teraz rozmawiają tylko my ich nie słyszymy?
P.P.: Może tak być.
M.: Jak traktują siebie nawzajem?
P.P.: Tak jak w każdym stadzie słonie okazują skrajne emocje. Każdy słoń ma indywidualny charakter, a to czasami sprawia, że wśród słoni rodzą się konflikty.
M.: Jak poznać, że słoń jest w złym humorze?
P.P.: Kiedy słoń ma zły humor rozstawia szeroko uszy, pluje i trąbi.
M.: A co robi, kiedy się cieszy?
P.P.: kiedy słoń jest zadowolony, wtedy widać u niego strużkę wydzieliny z gruczołów skroniowych.

Ciekawostki o słoniach.
P.P.: A czy wiecie czego boją się słonie?
P.: Czerwonego koloru?
P.P.: Tak. A oprócz tego wąskich korytarzy i pszczół, chociaż są takie małe.
M.: Czy to prawda, że słonie mają dobrą pamięć?
P.P.: Tak, to prawda, słonie mają zdumiewająca pamięć. Potrafią przypomnieć sobie wydarzenia sprzed wielu lat i nigdy nie zapominają osoby, która je skrzywdziła. A wiecie, kto jest najbliższym kuzynem słoni?
P.: Ja wiem! To góralki, takie małe zwierzątka. Tata nam o tym mówił, kiedy byliśmy w ZOO.
P.P.: Zgadza się, Góralki to najmniejsze ssaki kopytne i najbliżsi krewniacy słonia. Michał, czy widzisz jakieś podobieństwo góralki do słonia?
M.: Żadnego! Chyba będę musiał pożyczyć od taty okulary, żeby je dostrzec!

Popatrzyliśmy na słonie na wybiegu. Wygrzewały się w słońcu. Po środku stała szefowa Erna, za nią schowała się Fredzia. Nieopodal w krzakach stała Buba. Nie mam pojęcia, jak opiekunom udaje się je rozróżnić! Mnie wydają się bardzo podobne, zwłaszcza Buba i Fredzia.
Dziękujemy wujku Patryku za wywiad 😊.
