Na świecie żyje ich około 15 000 gatunków. Mają różne barwy i wielkości. Jedne latają za dnia, inne lepiej czują się nocą. O kim mowa? Dziś opowiemy o motylach. Zawsze chcieliśmy poznać świat tych pięknych owadów, dlatego wybraliśmy się do Rezerwatu Motyli w Granadzie (Nicaragua).
Pola: Rezerwat motyli znajduje się zaledwie 10 minut od centrum Granady, ale my poczuliśmy jakby to była wieczność. Do rezerwatu motyli dojechaliśmy rikszą. Droga była tak wyboista, że mało nie powybijaliśmy sobie zębów. Kiedy nie wpadaliśmy w dziury – podśpiewywałam piosenkę Ireny Jarockiej: „Motylem jestem, na na na …
Gdy już dojechaliśmy do Rezerwatu poznaliśmy opiekuna rezerwatu p. Julio, który o życiu motyli wie wszystko.
Historia Rezerwatu Motyli
Rezerwat motyli w Granadzie został założony w 2004 roku przez państwa Jerry’ego i Jane Foulds, W swoim rezerwacie umieścili dom przelotowy o powierzchni około 3700 m². Jest to duża, porośnięta bujną roślinnością przestrzeń otoczona po bokach i od góry siatką, co umożliwia obserwację motyli z bardzo bliskiej odległości. Oprócz tego państwo Foulds założyli laboratorium motyli, w którym poprzez staranną hodowlę pomaga się przetrwać gatunkom.
Obecnie w rezerwacie 3000 motyli, 20 gatunków motyli lata wśród 30 różnych typów roślin i 50 gatunków kwiatów.
Rośliny w rezerwacie motyli
Michał: Zaczynamy zwiedzanie od poznania roślin. Kwiaty, krzewy oraz drzewa znajdujące się w rezerwacie zostały starannie dobrane tak, aby odpowiadały mieszkańcom rezerwatu. Motyle potrzebują dwóch rodzajów roślin: takich na których składają jaja i które później staną się pokarmem dla gąsienic oraz takich, które będą pokarmem dla dorosłych osobników. Każdy gatunek ma swoje ulubione dania.
W rezerwacie od razu dostrzegłem piękny kwiat — Passiflorę (znaną w Polsce jako Męczennica). Podobno jest 513 gatunków Passiflory. A ja widziałem odmianę z nakrapianymi listkami w kształcie skrzydeł motyli. W ogrodach sadzi się Passiflory dla ozdoby, natomiast motyle w Nicaragui lubią składać jaja na ich liściach. Gąsienice po wykluciu z apetytem je zajadają.
Co jedzą motyle?
Pola: Gąsienice motyli żywią się przede wszystkim liśćmi. Pochłaniają ich ogromne ilości.
Pożywienie gąsienic zależy od miejsca, w którym żyją. W Polsce różne odmiany rusałek chętnie zjadają pokrzywy, a ich egzotyczny błękitny kuzyn Morpho Peleides wybiera raczej rośliny z rodziny motylkowatych.
Julio: Po przepoczwarzeniu motyle żywią się pokarmem płynnym. Większość z nich wybiera nektar kwiatowy jako swoje danie główne. Są też jednak gatunki, które wolą nieco inne smaki. Wspomniany wcześniej Morpho Peleides lubi sok z fermentujących owoców, a występujący w Polsce Mieniak Tęczowiec chętnie pobiera pokarm ze zwierzęcych odchodów oraz padliny.
Pola: bleee! Obrzydliwe! To już na miejscu motyli wolałabym zjeść zgniłe owoce niż padlinę!
Pola: Zbliżaliśmy się do motylarni czyli terenu ogrodzonego siatką ze wszystkich stron. Zamknęliśmy starannie drzwi za sobą i znaleźliśmy się w krainie motyli. Zrobiło nam się gorąco z wrażenia. Dookoła było zielono, kolorowo, pachniało kwiatami i pełno było najbardziej niesamowitych motyli. Były wszędzie!
Od razu zwróciliśmy uwagę na duże, niebieskie motyle peleides Morpho, a także motyle jasne pomarańczowe, żółte i białe. Motyle były we wszystkich kolorach i rozmiarach.
Julio wspomniał, że motyle przebywające w tym rezerwacie są przyzwyczajone do towarzystwa ludzi. Często siadają odwiedzającym je gościom na ramionach i głowie. I gdy tylko Julio wypowiedział te słowa niczym zaklęcie – motyl od razu usiadł na Michała ramieniu. I dobrze, że motyl był tak blisko bo od razu przyjrzeliśmy się jego budowie. Nasz model pochodził z gatunku Miał mozaikowy wzór na szerokich brązowo-kremowych skrzydłach. Gdy Julio skończył wyjaśniać budowę motyli nasz model odfrunął.
Michał: Nagle wyczułem brzydki zapach. Fuj! To było nie do wytrzymania! Coś jak zapach zgniłych owoców?! Julio wskazał na drewniany karmnik w którym leżały sfermentowane banany.
Motyle są w rezerwacie dokarmiane owocami. Kawałki sfermentowanych bananów oblepiało kilkunastu motyli Morpho peleides „amatorów kwaśnych owoców”. Życzyłem motylkom „dobrego jedzonka” i poszedłem dalej.
Różne postacie motyla
Julio pokazał na listku jaja motyli. Wyglądały jak krople rosy. To były jajka osobnika z rodziny morpho. Dowiedzieliśmy się, że każdy motyl przechodzi w życiu przez cztery stadia rozwoju. Julio obiecał, że podczas zwiedzania motylego azylu będziemy mieli okazję zobaczyć wszystkie ich formy.
Michał:. Moja siostra Pola trochę na początku bała się motyli, ale później nawet pozwoliła usiąść motylowi na ręku i na głowie. Pola miała „przez chwilę” spinkę z pomarańczowego motyla na głowie. Pięknie wtedy wyglądała – moja kochana siostra 😊.
Jak długo żyje motyl?
Niektóre gatunki motyli żyją zaledwie kilka godzin. Najdłuższym życiem, do półtora roku, cieszy się cytrynek.
Michał:Rezerwat Motyli w Granadzie to jak zaczarowany świat w którym na wyciągnięcie ręki latają tropikalne, różnokolorowe motyle. Dla mnie i Poli było to bardzo miłe uczucie podążać ścieżką pośród pięknych owadów. Poznaliśmy cykl życiowy motyli — od jaja do pięknego motyla.
Cieszę się, że udało mi się zrobić zdjęcie motylom choć nie było łatwo. Motyle to bardzo płochliwe owady. Szybko przylatują i szybko odlatują. A jednak mam refleks!
Michał: Na terenie rezerwatu znajduje się laboratorium. Zajrzeliśmy tam czym prędzej bo byliśmy ciekawi. Po co laboratorium w Rezerwacie motyli i co się tam robi? Dowiesz się z numeru wakacyjnego National Geographic Odkrywca. Prenumeratę możecie zamówić tutaj; https://sklep.ngodkrywca.pl/odkrywca-prenumerata-indywidualna.htm